Przepis na sukces – komfortowe mieszkanie

Stając przed perspektywą remontu zaczynamy rozważać wszelkie stylizacje, warianty oraz technologie, jakie chcielibyśmy zastosować w swoim mieszkaniu. Niewątpliwie celem tych przemyśleń jest uzyskanie najbardziej satysfakcjonującego efektu w możliwie najlepszej cenie. Jak urządzić mieszkanie tak, aby było ono komfortowe?

comfortable

Dobry projekt to klucz do sukcesu

To element decydujący o powodzeniu przedsięwzięcia. Stworzenie projektu skrojonego według indywidualnych potrzeb właścicieli i spełniających w pełni ich oczekiwania nie jest zadaniem łatwym. Warto przemyśleć pewne kwestie już na etapie budowania ( rozkład gniazdek elektrycznych, ścianek działowych, itp.), a jeśli rozmawiamy o gotowym już mieszkaniu wprowadzić te „poprawki” właśnie na tym etapie.

„Etykiety”

Jasno określ funkcje, jaką ma pełnić każde z pomieszczeń. Zobaczysz, że gdy zaczniesz mówić o pustym pokoju „gabinet” czy „sypialnia”, wizje pojawiające się w twojej głowie będą bardziej konkretne, a Ty będziesz w stanie jasno określić czego oczekujesz od danego pomieszczenia.

Styl

Całe mieszkanie możesz urządzić w tym samym stylu, możesz również nadać indywidualny każdemu z osobnych pomieszczeń. Pamiętaj jednak, że granica między „nieładem artystycznym” a kiczem jest bardzo cienka.

Oświetlenie

Dokładna analiza światła dziennego jak i sztucznego może przesądzić o ostatecznym wyglądzie całego pokoju. Inne warianty można zastosować w dużych i jasnych pomieszczeniach, inne zaś w mniejszych i ciemnych.

Tło aranżacji

Przyjrzyj się pomieszczeniom i znajdź element, którego się „chwycisz” i na którym oprzesz dalszy projekt. Tłem będą podłogi, ściany lub inny element ( ciekawy fotel, żyrandol, itp.). Od pory wyboru tła cała aranżacja będzie budowana dookoła tego właśnie elementu.

Meble

Muszą idealnie pasować do stylizacji pomieszczenia i być przede wszystkim funkcjonalne. Meblowanie zaczynamy od wstawienia największych elementów, uważając przy tym aby uniknąć efektu zagracenia. Zbyt duża kanapa może stać się udręką mieszkańców dlatego ważnym jest umiejętne zachowanie proporcji mebli w stosunku do wielkości pomieszczenia.

Dodatki

Zasłony, dywany, elementy dekoracyjne powinno dobierać się ze szczególną ostrożnością, gdyż te z pozoru niuanse potrafią skutecznie zepsuć ostateczny efekt wizualny.

Umiar

Nie zawsze zasada „Im więcej, tym lepiej” się sprawdza, i tak jest właśnie w tym przypadku. Zachowajmy zdrowy rozsądek na wszystkich etapach remontu, a wszystko powinno pójść jak należy.

Pomoc architekta

Posiadane doświadczenie i brak więzi emocjonalnej pozwala mu na znalezienie niebanalnych rozwiązań. Zdecydowanie jest to pomysł warty rozpatrzenia, jeśli mamy wrażenie, że nie jesteśmy w stanie podołać wyzwaniu lub zwyczajnie potrzebujemy małych podpowiedzi.

Autor:
Pracownia wnętrz
The Architect Design
www.thearchitect.pl

Podobne Posty