Podobno o gustach się nie dyskutuje, ale tym, którzy zaprzeczą twierdzeniu, że stare drewno jest piękne, polecam… wizytę u okulisty. Polecam ją również tym, którzy nie dostrzegają różnicy pomiędzy meblami wykonanymi ze starego drewna, a ich imitacją uzyskaną poprzez postarzanie drewna młodego.

To nie tylko różnica estetyczna. To różnica światopoglądowa, która sprowadza się do następującej alternatywy: albo stawiamy na jakość, albo udajemy, że to robimy.

Niestety, w dobie seryjnej bylejakości godzimy się na bezsensowe niszczenie starego drewna, które zamiast zamienić się w unikatową szafę, stół czy garderobę, ląduje w piecu lub na ognisku. A w naszych domach królują sztampowe produkty meblopodobne wykonane z młodego drewna, które paczą się po kilku latach użytkowania. Czy to ma sens? Nie ma. Więc dlaczego tak się dzieje?
Powodów jest kilka. Pierwszy z nich to niewiedza.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że stare drewno jest materiałem o wiele wyższej jakości niż drewno młode. Stare drewno – w odróżnieniu od drewna młodego lub postarzanego – pochodzi z lasów naturalnych, a nie hodowlanych i jest sezonowane przez kilkadziesiąt (a czasem nawet kilkaset) lat, dzięki czemu prawdopodobieństwo wystąpienia wypaczeń, skrzywień i skręceń właściwie
nie istnieje. Każdy, kto po kilku latach od zakupu staje w obliczu paczących się szafek kuchennych, doceni zalety mebli wykonanych z materiału, który przetrwa pokolenia.
Drugi powód, dla którego stare drewno jest bezsensownie niszczone, to nieumiejętność jego pozyskania i obróbki. Budynek, z którego pozyskuje się takie drewno, należy rozebrać ręcznie. Mnóstwo czasu zabiera również samo przygotowanie drewna do produkcji, czyli wyjmowanie gwoździ, cięcie oraz ręczne czyszczenie ze 100-letniego kurzu w taki sposób, żeby nie uszkodzić starej patyny. Niepowinno się też piaskować starego drewna (co, niestety, robią niektórzy producenci), bo w wyniku takiej obróbki ulega zniszczeniu to, co w starym drewnie najpiękniejsze, czyli powierzchnia przez dziesięciolecia „malowana” słońcem, deszczem i wiatrem.

Świat-Wnętrz-10-11-1

Trzeci powód, dla którego stare drewno nie jest traktowane z należnym mu szacunkiem, to mylne przekonanie o tym, że wytwarzane z niego meble są swoistą „zabawą dla bogaczy” i nie stać na nie przeciętnego Kowalskiego. Ci, którzy tak sądzą, powinni pamiętać, że meble ze starego drewna to inwestycja, która służyć będzie kilku pokoleniom. Ich trwałość, połączona z niepowtarzalnym, unikatowym pięknem, jest gwarancją dobrze zainwestowanych pieniędzy. Jednak żeby nie kupić „kota w worku”, należy pamiętać, że nie każdy wykonawca mebli ze starego drewna faktycznie umie właściwie je wykonać. Stare drewno to materiał trudny, więc najlepiej poszukać na rynku producenta z kilkuletnim doświadczeniem, który wie, jak wydobyć z drewna cały urok i piękno oraz jak je zabezpieczyć, zachowując jego naturalność. Producentów, którzy zalecą Podobno o gustach się nie dyskutuje, ale tym, którzy zaprzeczą twierdzeniu, że stare drewno jest piękne, polecam… wizytę uokulisty. Polecam ją również tym, którzy nie dostrzegają różnicy pomiędzy meblami wykonanymi ze starego drewna, aich imitacją uzyskaną
poprzez postarzanie drewna młodego.
Tajemnice starego drewna Stare drewno to materiał trudny, więc najlepiej poszukać na rynku producenta z kilkuletnim doświadczeniem, który wie, jak wydobyć z drewna cały urok i piękno oraz jak je zabezpieczyć, zachowując jego naturalność.

Pobierz prezentację 

Podobne Posty