Aranżacja domu – praktyka czy estetyka?

W nowoczesnych wnętrzach domowych niestety, ale bardzo często zaburzone zostają proporcje. Powodem tego jest fakt niedopasowania. Przecież dominujące obecnie na rynku trendy nie są odpowiednim wariantem dla każdego jednego lokum. Z drugiej strony nieumyślnie domownicy doprowadzają wielokrotnie do zagracania, co sprawia, że w zasadzie nie ma wolnej przestrzeni do życia niezależnie od tego, jak duże mamy pomieszczenie mieszkalne. 

Cel to właściwe połączenie

Jeżeli mowa o aranżacjach wnętrz domowego użytku to nie ma co ukrywać, że podstawa to zwłaszcza zwrócenie uwagi na wysokiej jakości elementy meblowe oraz sprzęty, które będą niezawodne i długotrwałe, ale zarazem bardzo stylowe i estetyczne zarazem. Nic nie stoi na przeszkodzie w tym, aby taki zestaw znaleźć, albo dobrać określone jego części krok po kroku, samodzielnie komponując dany komplet. To sprawia w zasadzie, że nie musimy rezygnować ani z walorów wizualnych designu, ani tym bardziej z jego solidności. Niestety jednak wyraźnym minusem jest to, że wszystko pociąga za sobą naprawdę duże koszty. Za to co nowoczesne, porządne ale i ładne trzeba dzisiaj słono zabulić. Pocieszające jest jedynie to, że w zasadzie płacimy raz na kilkanaście a czasem nawet i w niektórych przypadkach na kilkadziesiąt lat.

Lepiej mniej, a porządniej

W zakresie współczesnych aranżacji domowych pomieszczeń istotne okazuje się przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, że nasze wnętrze nie może być w nieestetyczny sposób zapchane. Jest to mało komfortowe zwłaszcza z tego względu, że nie mamy wtedy żadnej swobody do poruszania się. Jeszcze inna kwestia to fakt, iż wydawanie pieniędzy na cos, co jest nam zbyteczne albo co jedynie zaburza proporcje naszego designu jest niczym innym jak przysłowiowym wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Po co przykładowo inwestować w kilka komód czy szafeczek, skoro można postawić na przestronność, funkcjonalność i estetykę w nowatorskim wydaniu, czyli zatroszczyć się o stworzenie klimatu minimalistycznego – niewiele elementów meblowych, lecz za to bardzo porządne.

Wtedy jedna, ale za to solidna komoda przyciągnie uwagę wchodzących do salonu czy gabinetu znacznie bardziej niż gdybyśmy postawili w tym pokoju kilka przeciętnych mebli. Dziś raczej chodzi w designach pomieszczeń mieszkalnych o komfort, a taki czynnik może być natomiast zagwarantowany tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z przestronnością. Tym bardziej wygoda w takim rozumieniu jest pożądana, jeżeli mowa o aranżowaniu pomieszczeń mieszkalnych w małych klitkach w bloku i przy zamieszkiwaniu ich przez kilkuosobową rodzinę.

Meble do zabudowy sednem

W dzisiejsze trendy promowane przez wizjonerów współczesnego, pionierskiego designu idealnie wpisują się meble do zabudowy. Są to bardzo stylowe elementy wyposażenia w zasadzie każdego jednego pomieszczenia domowego użytku a nawet obiektów biurowych. Nie ma problemu z tym, aby poprzez meble wykonane ściśle dla nas móc urządzić w estetyczny sposób kuchnię, salon, gabinet czy łazienkę. Kolejna sprawa to to, że taka zabudowa dla miłośników tego, co nowoczesne i innowacyjne jest naprawdę ładna i elegancka.

Świadczy ona o luksusowości wyposażanego wnętrza. Ponadto to niesamowicie praktyczne rozwiązanie w zasadzie niezależnie od tego, o jakim typie pomieszczenia mówimy. Można funkcjonalnie urządzić tak nawet małą i ciasną kuchnię, oszczędzając kupę miejsca i rezygnują z tego, co tandetne i pospolite, czyli starodawnych narożników czy taboretów, które już dawno wyszły do lamusa. Można także w bardzo pomysłowy sposób zastąpić tradycyjny, klasyczny stół i krzesła wybierając blat czy wyspę kuchenną, która będzie pełniła z jednej strony funkcję dekoracji, a  z drugiej praktyczny element stosowany w razie potrzeby do gotowania, pieczenia, przyrządzania posiłków itd.

Nie po łebkach

Jeżeli zdecydujesz się na to, aby wybrać konkretny design to Twego wnętrza, który ma połączyć to co użyteczne i funkcjonalne z tym, co praktyczne i ładne zarazem, dobrze byłoby pomyśleć o odpowiedniej wizji. Musimy pamiętać, że nasza kuchnia, salon czy łazienka bądź gabinet muszą być świetnie rozplanowane. W końcu w tych pomieszczeniach mamy odpowiednio gotować i jeść, gościć naszych odwiedzających, myć się i prać czy pracować bądź uczyć. By poszczególne wnętrza takie funkcje mogły pełnić, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na aspekt koncepcji. Zaprojektujmy wcześniej, krok po kroku to, co jest najważniejsze. Nie koncentrujmy swej uwagi w pierwszej kolejności na dodatkach i akcesoriach uzupełniających, ale postawmy zwłaszcza na wysoką jakość i zacznijmy modelowanie wystroju konkretnie od tego, co najistotniejsze. Za podstawę weźmy zwłaszcza zapewnienie ergonomiczności wnętrz.