Idealne płytki do małych łazienek

Nawet duże powierzchniowo obiekty mieszkalne posiadają często bardzo małe łazienki, które wbrew pozorom naprawdę ciężko urządzić. Wykonanie właściwej aranżacji jest natomiast zależne przede wszystkim od wyboru optymalnych materiałów wykończeniowych, które będą się nadawały do wnętrz charakteryzujących się małą przestrzenią do zagospodarowania. Istotnym elementem są między innymi stosownie dobrane płytki.

Łazienka, aby była w pełni funkcjonalna i jednocześnie stylowo przygotowana, musi mieć solidne podstawy. Tak jak przy przestronnych lokalach idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju tworzywa, tak przy stosunkowo niewielkich liczy się rozważne dopasowanie optymalnych wzorów, form czy kształtów. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia tonacja kolorystyczna. Wszystkie te kwestie mają ogromny wpływ na to czy dane wnętrze zaprezentuje się w sposób niebanalny, a przy okazji będzie na tyle trwałe, że spokojnie nada się do ciągłego użytkowania przez długie lata, bez konieczności wykonywania gruntownych remontów.

W malutkich pomieszczeniach rewelacyjne wrażenie zrobią zwłaszcza proste stylizacje, które nie sprawią, że łazienka będzie przepełniona tandetnym wzornictwem, zbyt wieloma motywami dekoracyjnymi czy też niepotrzebnymi ozdobnikami, jakie na tak niedużej przestrzeni po prostu się nie sprawdzą. Najlepsze będą minimalistyczne kompozycje, ubogie w detale. Miejmy więc na uwadze przede wszystkim umiar. Zachowanie zdrowego rozsądku i nieprzedobrzenie pozwala na to, aby zyskać dwa w jednym – wnętrze efektowne oraz praktyczne, które będzie stanowi zarówno wizytówkę mieszkania jak także umożliwi bezproblemowe przemieszczanie się i wykonywanie standardowych, rutynowych czynności. Świetnym wariantem powalającym na uzyskanie wrażenia optycznego powiększenia, tak przydatnego przy tego rodzaju łazienkach, są płytki z efektem lustrzanym. Swego rodzaju połysk oświetli lokum, sprawiając, że ulegniemy złudzeniu, iż obiekt jest o wiele przestronniejszy niż w rzeczywistości.

Na to, aby nie dopuścić do kiczowatego przepychu łazienki wpływ ma także kolorystyka. W tym przypadku najbardziej sprawdzą się płytki o jasnym odcieniu oraz gładkiej strukturze. Ciemniejsze tonacje doskonale nadają się wyłącznie do wielkich wnętrz. Trikiem stosowanym w dziedzinie aranżacji jest postawienie również na całkowicie neutralne barwy, a więc w pełni naturalne typu beże, biele czy delikatne błękity. Sprawiają one, że kompozycja staje się subtelna, pastelowa i ładna, a zarazem nie jest „ciężka” dekoracyjnie oraz przytłoczona. Specjaliści z zakresu projektowania wnętrz są również zdania, że przydatny okazuje się kontrast. Tyczy się to nie tylko odcieni płytek, ale także sposobu ich ułożenia. Szczególnie ciekawe rezultaty przyniesie rozmieszczenie kafelków według wzoru karo. Niezawodne do małych łazienek są też panele podłużne i wąskie.

Możliwych rozwiązań w zakresie aranżacji akurat tych wnętrz domowego zacisza jest cała masa. Każdy jest w stanie więc znaleźć koncepcję optymalną nie tylko do jego zasobów portfela, ale także preferencji indywidualnych czy zapotrzebowania bądź wielkości pomieszczenia przeznaczonego na urządzenie łazienki. Najważniejsze to natomiast zrównoważenie i nieporywanie się z motyką na Słońce. Proponowanych wizualizacji jest na chwilę obecną tak wiele, podobnie jak i typów płytek, że nie stanowi praktycznie żadnej trudności wybór odpowiedniego wariantu, który nie tylko sprawdzi się pod względem technicznym, ale również wizualnym. Jeśli natomiast sfera szeroko rozumianej aranżacji wnętrz zupełnie Ci nie leży, lepiej zasięgnąć konsultacji u doświadczonego eksperta z tej branży, który podpowie, jak zabrać się za wystrój łazienki, aby był on niepowtarzalny, lecz nieprzesadzony.