PANEL ŁUPKOWY

Panele łupkowe – od krycia dachów po aranżację wnętrz

W dziedzinie szeroko rozumianego projektowania pomieszczeń domowego użytku coraz częściej przewijającym się terminem jest łupek. Określenie to odnosi się do wysokiej jakości skały metamorficznej, która tworzona jest na bazie sprasowanych glinek. Wiele lat temu zaczęto ją stosować, jako trwałe tworzywo do konstruowania pokryć dachowych, wraz z biegiem czasu natomiast materiał ten zaczęto coraz częściej przenosić do aranżacji poszczególnych wnętrz. Dziś powszechnie znane na rynku tworzyw wykończeniowych są okładziny łupkowe, płytki łupkowe oraz wysokiej jakości panele również wykonane z łupka. Tym ostatnim poświęcimy nieco więcej uwagi w niniejszym artykule.

Dystynkcja i luksus wystroju

Nieco odważniejsi domownicy śmiało decydują się na zastosowanie łupka w jego rozmaitych postaciach, bowiem mają świadomość, że o ile dekoracja tego typu będzie właściwie wykonana i stosownie zabezpieczona, nie ma powodów do obaw o efektowność designu przez długi czas. Panele kamienne są wyjątkowo trwałe, solidne i mocne. Nie można ich zarysować a nawet, jeśli ulegną zabrudzeniom to w profesjonalnych placówkach nie trudno nabyć specjalne preparaty przeznaczone właśnie do pielęgnacji owych powierzchni. Nie szarzeją, nie tracą na walorach wizualnych. Są bardzo eleganckie i pozwalają na stworzenie unikatowego projektu kuchni, salonu, przedpokoju czy też łazienki. Wspomniane tu panele są cenione zwłaszcza ze względu na niebanalność aranżacyjną możliwą do osiągnięcia w danym wnętrzu właśnie za sprawą zainwestowania w ten rodzaj asortymentu wykończeniowego. Znakomicie nadają się one w zasadzie do każdej jednej przestrzeni – bez względu na to czy w grę wchodzi dekoracja obiektów mieszkalnych w postaci klasycznych domków jednorodzinnych czy też lokali usytuowanych w tradycyjnych blokach. Panele z łupka są także na tyle zróżnicowane kolorystycznie, że można wybrać taki ich odcień, który nie przytłoczy nawet najbardziej ciasnego pomieszczenia.

Kilka wskazówek praktycznych

Kiedy już nabędziemy interesujący nas model, kształt, wzór i tonację barwną panelu łupkowych, warto zaznajomić się z tym, jak się zabrać za wykończenie nimi określonego fragmentu wnętrza. Korzystając z produktów certyfikowanych, oferowanych przez renomowane punkty dystrybucji możemy liczyć na fachową poradę ze strony fachowca, a niekiedy w cenę wliczone są również koszty montażu. Generalnie nad większością paneli lepszych jakościowo nie trzeba się zbytnio narobić. Wyłożenie wybranej powierzchni takimi motywami dekoracyjnymi jest stosunkowo łatwe. Nie trzeba żadnych specjalnych umiejętności, ale liczy się zwłaszcza precyzja wykonania. Nie należy zostawiać nieestetycznych szczelin czy też przyczepiać panele do podłoża nierówno. Wówczas większe prawdopodobieństwo, że pod wpływem czynników zewnętrznych aranżacja ulegnie szybkiemu uszkodzeniu. Naklejając czy też przyczepiając panele łupkowe skoncentrujmy się na tym, aby były one maksymalnie blisko siebie i prosto. Nowocześniejsze wersje pokryte są niekiedy specjalną powłoką ognioodporną. Zapewniają one znakomitą izolację, a co za tym idzie pozwalają na sporą redukcję zużywanej energii.